Tartalmi ajánló
A Dísznövény Webáruház folyamatosan népszerűsíti termékeit, híreit, működési feltételeit, érdekességeit.
Itt szerepeltetjük az összes szakmai blogbejegyzéseinket is.
Sokszor merül fel igényként, hogy a díszkertben legyen gyümölcsfa és konyhakerti haszonnövény is. Talán mondható, hogy magyarországi viszonylatban ez a kérdés alapvető!?
Ugyanis ez gazdagabb, fejlettebb országokban nem is merül fel ilyen szinten, mivel a díszkert iránti igény sokkal kifejezőbb, és a haszonkertre a népek nem szorulnak rá. Továbbá, ... a kertkultúra, ezen belül a díszkert-kultúra régebbi és sokkal fejlettebb, igényesebb is egyben. Hazánkban a tisztán díszkert az ami ritkább, csak meg kell nézni a vidéki vagy külvárosi kerteket, ahol az előkert még díszkert, ám hátrébb már gyümölcsfák és a konyhakert a domináns. Tehát joggal merül fel a kérdés: lehetséges e a díszkert és a haszonkert együttesen szép és harmonikus kialakítású?
Emberi Bánásmód a Környezetet Alkotó Fákkal
A fák az emberi környezet fontos részei, melyek létfontosságú szerepet töltenek be bolygónk ökoszisztémájában. Nem csupán oxigént termelnek és szén-dioxidot nyelnek el, port kötnek meg, hanem élőhelyet is biztosítanak számos állatfaj számára, valamint hozzájárulnak a talaj minőségének megőrzéséhez, az esztétikai hatásuk pedig vitathatatlanul pozitív és jelentős. Kiemelkedő szerepük mindezen szempontból az erdőknek, leginkább az őserdőknek van. Fontos, felismerni azt, hogy a fák élőlények, melyek növekednek, fejlődnek és reagálnak környezetükre. Ennek tudatában kellene hozzáállni a fákhoz és azok kezeléséhez, őserdők híján a városi parkokban vagy magánkertekben élő díszfákhoz.
Dísznövények Szezonális Jellegzetességei
A dísznövények életciklusát alapvetően befolyásolják az évszakok változásai, amelyek meghatározzák növekedésüket, virágzásukat és általános állapotukat. A tavasz a megújulás időszaka, amikor a természet ébredezik, így a dísznövények is. Ebben az időszakban a legtöbb növény kezdi meg aktív növekedési szakaszát, ami a megfelelő gondozást és tápanyagokat igényel. A nyár a bőség ideje, amikor a növények teljes pompájukban virágoznak, de a kánikula extrém kihívások elé állíthatja őket. Az ősz a lassulás és előkészület ideje a téli pihenőszakaszra, míg a tél maga a pihenés és regenerálódás időszaka.
A kertgondozás a díszkert hosszú távú szépségének alapja
Ezen belül pedig, a megfelelő és az adott dísznövények számára kielégítő öntözés biztosítása éghajlatunkon, a legfontosabb kertgondozási művelet. Az összes további tevékenység csak akkor hatásos, ha az öntözés megfelelően biztosított. Így a tápanyagellátás, a metszés, a formázás, mind olyan művelet, amely csak a megfelelő vízellátás biztosítása után lehet hatékony és eredményes. Az öntözés megfelelő biztosításáról olvashat a következőkben.
Egy díszkert kialakulásának, létrejöttének talán az első lépése az az elhatározás, hogy legyen díszkert.
Amennyiben igazán szép, és használható díszkert a cél, akkor következik a díszkert megtervezése, majd a díszkert kivitelezése, vagyis a kertépítés. Természetesen egy frissen elkészült díszkert, amennyiben lelkiismeretes kivitelezés történt, már a megépülése után is lehet lenyűgöző, ám azt sokan tapasztalják ezek után, hogy kész még nincs.
A díszkert az otthonunk, ez számunkra nem kérdés, és feltételezem, hogy webáruházunkat látogató érdeklődőink számára is költői a címben feltett kérdés.
Sokkal inkább kérdés az, hogy hogyan lehet ezt elérni! Bizony, ez tudatos, hosszan tartó művelet, mert egész biztos, hogy nem elég "csak" megépíteni ezzel a szemlélettel a díszkertet. Természetesen a kertépítés ilyen szemléletű alakítása feltétel lehet, és különösen szerencsés az, aki így kezd kertje megépítéséhez, vagyis azzal a szemlélettel, hogy a díszkert szerves része az élettérnek, olyannyira, hogy a kert, az otthon belső, meghitt teréhez tartozik. Ám, van olyan, aki megörököl egy kertet, és a megépítése idején ez a szemlélet még nem volt előtérben.
A japánkert kialakítása Japánban mélyen a kultúrába ágyazott, ezáltal szigorú szabályokat kell követnie!
Erősen hatott rá a kínai kertművészet stílusa. Persze, a japán történelem és kultúra aztán a stílust, sajátos japánkert stílussá alakította. A japánkert nem a használatra, hanem, mint a tájképfestmény, kizárólag a szemléletnek készül. Épp ez az oka, hogy nézőpontokra hangolják díszkertjeiket, mely pontokon kerti pavilonokat helyeznek el, ahová tipegőkön lehet, és kell eljutni, mert lelépni ezekről, TILOS! Minden elemnek, így a kövek számának, formájának, elhelyezésének is, szigorú szabályoknak kell megfelelnie, mert minden felhasznál elemnek, és azok elhelyezésének is, jelentősége van! Mindez, a japán történelemből és kultúrából ered és következik.
A dísznövények többsége, az enyhén savanyú kémhatású talajokat jobban viseli, mint a lúgos kémhatású, esetleg meszes talajokat.
Ám a savanyú talajt igénylő dísznövények nem viselik túl jól, még az enyhén lúgos kémhatású talajokat sem. Amikor örömmel ültetnek megrendelőink ilyen egzotikus, pompásan virágzó dísznövényt, majd az fogja magát, és el kezd sínylődni, levelei sárgulni, ilyenkor sokan kétségbe esnek, pedig nem kell, mert van megoldás! A kérdés, hogy mi az oka a jelenségnek?